Zima.jpg

Hrajem si na pravidla, a deska přeskočí, přeskočí, přeskočí...

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O hudbě

ALEŠ BRICHTA: Měla by přijít další revoluce!

Autor: Tomáš (Tom) Martin

19.09.2009 17:06

Už jsou to dva měsíce, co vypukla "kauza Deratizer". Jak celá záležitost nakonec dopadla z právního hlediska - viz konec tohoto článku. Nicméně, povyk kolem ní neutichá, stále totiž zůstává jedna nevyjasněná otázka: Je Aleš Brichta rasista nebo ne? Stále mi chodí ohlasy (hlavně e-maily) s velice rozličnými názory. Zároveň mě také jeden čtenář upozornil na zajímavý rozhovor s Alešem Brichtou, ve kterém se Milan Šíma z časopisu Instinkt pokoušel na tuto otázku najít odpověď. Jak se mu to (ne)povedlo, posuďte sami. Odkaz najdete pod tímto článkem anebo celý rozhovor "Měla by přijít další revoluce" v příloze.

Rozhodl jsem se znovu tenhle článek vypustit do éteru a dát tak šanci dalším názorům. Následuje původní příspěvek...

Zpěváka Aleše Brichtu nijak zvlášť neposlouchám, i když v rádiu bych ho asi nepřelaďoval. V průběhu let jsem zaregistroval jeho působení v kapele Arakain (o té jsem ale věděl spíš díky tomu, že v ní na baskytaru hraje můj spolužák ze základní školy, Zdeněk Kub), prostě o něm vím, že existuje. Vždy na mě působil jako sympaťák a typicky vyhlížející rocker.

To, že Aleš Brichta nedávno vydal nové album Deratizer, ví asi každý, kdo se jenom trochu orientuje ve sdělovacích prostředcích. Dokáže však někdo (kromě fandů žánru) jmenovat alespoň jedno z jeho alb předešlých ? Jak se tedy stárnoucímu rockerovi podařilo proniknout do médií tak snadno zrovna tentokrát, shodou okolností v čase, kdy se prodávaly lístky na velkolepý koncert u příležitosti jeho padesátých narozenin?

Stala se totiž magická věc. Text titulní skladby Deratizeru začala najednou zkoumat policie, s údajným obviněním, že má "rasistický nádech" a tedy by se mohlo jednat o trestný čin. Posuďte sami, refrén písně zní takto: "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl nějakej deratizer...". Navíc bylo vzneseno podezření, že na obalu zmíněné desky je znázorněn občan romského původu, prchající s kabelkou v ruce. A to prý také zavání rasismem. Aleš Brichta byl následně předvolán na polici k výslechu a reakce médií na sebe nenechaly dlouho čekat...

Když jsem shromažďoval informace pro tento článek, zjistil jsem, že naši publicisté se k celé záležitosti staví velmi rozdílně a nejednoznačně. Nicméně vyjadřuje se k ní snad úplně každý! Aleš Brichta samotný samozřejmě veškerá nařčení z rasismu odmítá. V rozhovoru pro iDNES.cz dokonce označuje obvinění z rasismu za "absurdní"! Doslova řekl: "Asi jsem nepočítal s tím, že před volbama je každej připo...nej otevřít politický kauzy, který já považuju za podstatný, a radši řeší hovadiny". Jeho kritici dále poukazují na to, že už v minulosti například křtil desku Danielu Landovi a tak musí mít automaticky pravicové (což podle nich asi znamná i rasistické) názory. Další (tentokrát nestranní) komentátoři zase zdůrazňují, že Aleš Brichta pouze vyslovuje názor značné části veřejnosti. A tak je maximálně vinen utvrzováním stereotypů.

Je to až k nevíře, kolik silných a emocionálních reakcí může způsobit refrén písně. Nelze si přitom nevzpomenout na "zlatou" éru počátku devadesátých let, kdy si každý psal a zpíval dle libosti. V rámci kauzy Deratizer dokonce vznikla speciální webová stránka, kam se může kdokoli k této písni vyjádřit. Také na webových stránkách samotného Aleše Brichty se rozpoutala vášnivá diskuze. Téměř na všech významnějších zpravodajských serverech je na dané téma diskuze. Při čtení některých "příspěvků" jsem si představoval, jak při jejich psaní autor hajluje. Hodně komentářů pod články k tomuto tématu je vulgárních a pod hranicí rozumu, většina "normálnějších" názorů se podobá jednomu pod článkem na serveru Českých novin z 26. července - autor(ka) si říká boza a svůj komentář nazval(a) Že by změna hodnot?: "Tak trochu mi rozum zůstává stát nad tím, co se dneska považuje za rasistický podtext. Jenom mi připadá divné, že když někdo maká, chce slušně a v klidu žít a náhodou upozorní na problém, je prostě rasista. Řekl bych, že tady je RASISMUS NARUBY. Díky naším pracujícím a slušným občanům máme dneska víza do Kanady."

Deratizátor není někdo, kdo by nás snad zbavil Davida Ratha. Je takový exterminátor. Území, ve kterém proběhla deratizace, je územím, zbaveným veškerých krys. Koho tedy zamýšlel deratizovat autor textu? Kritici Brichtu obviňují z toho, že chce deratizovat Cikány, on tvrdí, že je to namířeno proti politikům, kteří "z nás dělají voly". Na serveru aktualne.cz takto paranoidně rozebírají obal zmíněného alby Deratizer: "Jenomže na obalu onen Jóžin z bážin evidentně vypouští plyn na osoby, které mají "typické znaky" - snědý hoch s ukradenou kabelkou a rádiem. Jestli tohle je "postava z arabské pohádky", tak nevím. Nepamatuju se, že kolik se v Šeherezádě vyskytovalo ukradených rádií. Vedle něj narkoman, "špína společnosti". A deratizer v duchu hospodské logiky ničí oběť - narkomana, nikoli dealera. No, a pak z kanálu leze bezdomovec s orlím nosem, hrbem a krysou. Tyhle motivy zase přesně spadají do ikonografie protižidovské nacistické propagandy."

Jistě stojí za zajímavost uvést skutečnost, že autor hudby Deratizeru a bubeník Brichtovy kapely ABBand Lukáš Pavlík odmítl onu skladbu hrát na letošním festivalu Benátská noc v Malé Skále a pohrozil odchodem z kapely v případě, že se bude v budoucnu hrát. Prohlásil prý něco ve smyslu, že na rozdíl od Brichty on má kariéru teprve před sebou a nechce být spojován s rasismem. Zarážející je, že podle Brichty kapela skladbu celý měsíc před vypuknutím této kauzy běžně na koncertech hrála. Bez problémů. Nevím, jak vyhroceně vypadala konverzace mezi Brichtou a Pavlíkem, ovšem na Brichtově koncertu k padesátinám v Tesle Aréně 9. 8. 2009 již za bicími ve druhé polovině koncertu seděl nový bubeník ABBandu Klaudius Kryšpín (ex Pražský výběr, Stromboli atd.). Deratizer tedy toho večera zazněl.  

Není ale celá kauza pouze důkazem toho, jaká u nás vládne pokrytecká politická korektnost?? Cikáni to nepochybně v Čechách nemají lehké a část společnosti je určitě diskriminuje. Cítím s nimi a se mnou všichni rozumně smýšlející lidé. Snažím se je pochopit a pomáhám jim tím, že je všechny neházím  do jednoho pytle. Ale přesto - jak to, že nikomu nevadí pracovní inzeráty typu "Hledáme asistentku"? Nebo jak je možné, že v televizních seriálech se to hemží samými hezkými (a až na vyjímky štíhlými) lidmi? Co ti ošklivější a tlustší? Ti u nás nežijí? Má vůbec smysl zmiňovat se o utrpení a diskriminaci, kterými u nás každodenně prochází duševně postižení spoluobčané? Zkusme se zamyslet, stěžoval by si někdo, kdyby v onom textu byla narážka na to, že na ulicích Arabové pasou holky a černoši prodávají drogy (podobné stereotypy)? Anebo by taková píseň prošla médii bez povšimnutí a maximálně vyloudila občasný úšklebek?

Měli bychom opravdu aplikovat politické vrtochy na kulturu, jejíž součástí (i přes některé výhrady) Brichtova deska přece jenom je? Politická korektnost v metalové vypalovačce?  Nebude to pak poněkud nuda?? A vůbec, není Aleš Brichta jenom marketingový koumák, který se nám teď všem směje? Potom by se mu ale samozřejmě situace mohla pěkně vymknout z rukou, kdyby tuto písničku přijala například krajně pravicová Dělnická strana, coby svoji předvolební hymnu.

Osobně jsem si skladbu několikrát poslechl, abych si udělal vlastní názor, i když po tom všem co bylo napsáno, je těžké zachovat si odstup. Na první poslech typičtí klasičtí Arakain, trochu omleté metalové klišé. Jednoduchý a přímočarý text, úderný rytmus, refrén se vám po chvíli dostane pod kůži. Druhý poslech už mě však bavil o poznání méně a potřetí už jsem se vyloženě nudil a brouzdal si během poslechu na internetu. Verdikt: průměrně hutná metalová písnička, která mohla klidně vzniknout před 20 lety. Nebýt onoho "kontraverzního" textu, stěží by o ní masy věděly.

Nevím, jak mám na tuhle "kauzu Deratizer" nahlížet. Je to mediální hysterie, způsobená okurkovou sezónou, která brzy vyšumí? Projev (ne)skrytého rasismu anebo dokonalá marketingová kampaň? Či snad obojí? Anebo to Aleš Brichta prostě jenom slíznul, protože teď je v módě zastávat se Cikánů? A tlusťoši přijdou na řadu až příští léto!

Pořád je ale možné také to, že Aleš Brichta zkrátka jenom vydal své další řadové album a my jsme se všichni dokonale zbláznili...

TM

PS Nejnovější informace praví, že desky Deratizer se během prvního týdne prodeje v trafikách prodalo 10 tisíc. Nyní jde do obchodů jako běžné CD. Velice slušný počin rockera - veterána!

A úplně na závěr dám ještě jednou slovo Alešovi Brichtovi, který v rozhovoru na otázku "Dáváte Romům nálepku zlodějů?", odpověděl: "Jenom upozorňuju na to, že se na ulicích krade a že většinu z toho má na triku cikánská komunita. V tom textu není jediný lživý slovo. A ukažte mi slušného Roma, kterého by to urazilo! Slušnej Rom snad není blb, aby to nepochopil. Alespoň kamarádi cikáni se celý kauze smějou."

AKTUALIZACE 24. 8. 2009:

"Za kontroverzní text písně Deratizer nebude zpěvák Aleš Brichta stíhán. Podle kritiků měl mít údajně rasistický nádech. To však vyšetřovatel nepotvrdil. "Neshledali jsme důvody, kvůli kterým by mělo být zahájeno trestní stíhání," informovala mluvčí pražských policistů Eva Miklíková." (Novinky.cz, ČTK) - 20. 8. 2009

V časopise TÝDEN byla dnes zveřejněna následující zpráva jako komentář ke dni 20. 8. 2009 - "Policie uložila ad acta trestní oznámení na metalistu Aleše Brichtu, který pěje o tom, že "politici dělaj z každýho vola" a "cikáni kradou kola", což by měl vyřešit "nějakej deratizér". Reklama na novou desku splnila svůj účel, avšak troufáme si předpovědět, že Brichta, tradiční přívrženec ODS, v letošní kampani už Topolánkovi nezahraje."

Odkazy a text písně Deratizer:

http://deratizer.cz/

http://www.brichta.cz/

http://www.youtube.com/watch?v=4sf9-_XgBJc

http://instinkt.tyden.cz/rubriky/bez-obalu/ales-brichta-mela-by-prijit-dalsi-revoluce_24450.html

DERATIZER

(Lukáš Pavlík/Aleš Brichta)

Možná, že žijem na odvrácený straně

rozum je bitej, z potlesku bolej dlaně

jen papouškujem nesmysly odevzdaně

a nastavujem svý tváře další ráně

Možná, že žijem na odvrácený straně

táta je Měsíc, Slunce svítí jen na ně

sto je prej málo, tak dvěstě procent daně

oni si žerou a chrochtaj namlsaně

Někdy se to nedá ...

Politici dělaj z každýho vola

na ulici kradou cikáni kola

už by to vyřešit měl

nějakej deratizer

Do maminky chtělo by se ti vracet

ať nemusíš ze všeho tady zvracet

fakt by to vyřešit měl

nějakej deratizer

To je ta věc, co trápí mě i tě

jak poznaj v Mongolsku mongoloidní dítě

o co se bozi vlastně přetahujou

a do čeho se černý opalujou

Možná, že žijem na odvrácený straně

stá lež je pravdou, opakujem jí za ně

máme se dobře, vládněte požehnaně

však jednou dojde i na vás „milované"

Někdy se to nedá ...

Politici dělaj z každýho vola ...

 

 


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.77

Diskuze

Tomáš (Tom) Martin

Emigrantské schizofrenie aneb Jak jsem se potřetí narodil............................... A THOUGHT FOR TODAY: Words, when written, crystallize history; their very structure gives permanence to the unchangeable past. - Francis Bacon, essayist, philosopher, and statesman (1561-1626)

Oblíbenost autora: 7.34

O autorovi

Narodil jsem se v Praze na Vinohradech, v roce 1982 jsme celá rodina utekli před komunismem a emigrovali za svobodou do Austrálie. Tam jsem také žil příštích 22 let. V roce 2004 jsem znovu zakotvil v Matičce stověžaté. Již osmým rokem vyučuji angličtinu a sám se tu učím znovu žít...

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

mountain-lake