Zima.jpg

Hrajem si na pravidla, a deska přeskočí, přeskočí, přeskočí...

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O hudbě

FAITH NO MORE 2009

Autor: Tomáš (Tom) Martin

18.08.2009 22:14

Psal se rok 1990. Koutkem oka jsem sledoval jakési hudební show v australské televizi a zčista jasna zůstal zírat jako na zjevení! Běžel totiž videoklip k písni, která byla pro tehdejší dobu nepochopitelnou směsicí heavy metalu a rapu. Ona píseň se jmenovala Epic a nastartovala moji "love affair" s jejími autory, americkou skupinou Faith No More.

Tito pionýři toho, čemu dnes říkáme cross-over, neboli míchání a vzájemné přesahování hudebních stylů (a zároveň zakladatelé rap metalu a funk metalu), vznikli v roce 1982 jako pozůstatek předešlé kapely Faith No Man. Po roce hledání toho pravého zpěváka pro svůj nový projekt, Faith No More (jedním z adeptů byla např Courtney Love), se v kapele usadil černý zpěvák Chuck Mosley. Ten byl však za dost nejasných okolností v roce 1988 nahrazen dnes již nenahraditelným Mikem Pattonem. Mezi lety 1989 a 1997 nahráli FNM čtyři alba, každé jiné a všechny skvělé. Po svém posledním (Album of the year, z roku 1997) se v dubnu 1998 rozpadli.

V Česku byli "Fejti" vždycky velice populární a mají k němu očividně vřelý vztah. Ne náhodou je na obalu jejich posledního alba Album of the year zobrazen první československý prezident Tomáš Garigue Masaryk. Uvnitř obalu je dokonce foto z Masarykova pohřbu, včetně sloganu Pravda vítězí.

Kapela také několikrát za své existence do České republiky zavítala, nejprve na počátku 90. let jako předskokani Guns N' Roses na Strahově a naposledy v roce 1997 na festivalu v Trutnově, v rámci turné k jejich albu Album of the year.

V únoru letošního roku Faith No More na tiskové konferenci vyhlásili comeback a následné evropské turné. V jeho rámci přijeli po 12 letech znovu do Prahy, poté, co ji logicky zahrnuli do svého turné Second Coming. Vystoupili v pondělí 17. srpna 2009, před vyprodanou a nedýchatelnou (neřkuli velice špatně ozvučenou) Teslou Arenou. Na rozdíl od ostatních recenzentů se ale musím ohradit proti tomu, že skupina přijela ve svém "nejslavnějším složení". Není to pravda, v line-upu scházel Jim Martin, klíčový kytarista, který působil v kapele v letech 1983-1993 a natočil s ní čtyři alba, včetně zásadního Angel Dust. Přesnější by bylo uvést, že FNM přijeli ve stejném obsazení jako při svém rozpadu v roce 1998.

Jaké tedy bylo vystoupení po více než desetileté odmlce? Nadšené, divoké a reminiscenční. Kapela rozhodně nezklamala výběrem skladeb. Všechna alba byla zastoupena přibližně stejným počtem skladeb, ačkoliv nejvíce (šest) bylo právě z alba Angel Dust. Osobně mám slabost pro jejich třetí (a první s Mike Pattonem) album Real Thing, na kterém jsem kapelu "objevil" a po jeho vydání a zakoupení jsem ho hrál non-stop asi rok. Albu bude letos už dvacet let a přesto z něj zazněly tři skladby. FNM dokonce zahráli i jednu písničku, původně nazpívanou Chuckem Mosley (Chinese Arithmetic).

Až na několik málo pevných bodů (např úvodní coververze skladby Reunited) byl setlist obměněn pro každou jednotlivou zastávku turné Second Coming. Předpokládám, že kromě menší nudy při hraní stále těch stejných písniček se také chtěli odměnit početné skupině svých nejvěrnějších fanoušků, kteří s nimi objíždí celé turné.

Co se týče prezentace, tak ani tam FNM neslevili nic ze své pověsti kapely, předvádějící nepředvídatelné show. Tempo skladeb si měnili podle nálady a také Mikeovo seskočení pod pódium mezi diváky a následné vybízení, aby titéž zazpívali česky, vypadalo věrohodně a nenacvičeně. Pozadí celého vystopení tvořily karmínově červené závěsy a rovněž Mike Patton byl oblečen v červeném obleku, v ruce neodmyslitelnou hůlku. Tu dle tempa a nálady odahazoval, aby mu ji pokaždé technik přinesl zpátky. Vůbec vybrané oblečení členů kapely, jakoby do divadla, chvílemi kontrastovalo s divokou a nepodajnou muzikou.

Co jsem měl možnost pozorovat kolem sebe, publikum se bavilo znamenitě! V oblasti pod pódiem bylo skutečně rušno a punkové tanečky skupinek nadšenců vypadaly chvilkami hrozivě až nebezpečně pro kolemstojící. Mike Patton navíc ví, jak má komunikovat se svými věrnými a ti mu to s nadšením opláceli. I ostatní členové kapely (snad až na "nového" kytaristu Jona Hudsona, který mi tam připadal tak trochu "do počtu") vypadali, jako že si show opravdu užívali.

Podtrženo sečteno - Tesla Arena praskala ve švech při skvěle provedené vzpomínkové show na hudbu a styl let devadesátých, v režii jedné ze zásadních a nejvlivnějších kapel tohoto období. Nepochybuji, že Faith No More přijedou brzy zpět a tak nezbývá, než si přát, aby s sebou příště přivezli také materiál z nového alba. Na které rozhodně mají. Jinak hrozí, že by se mohli stát "pouhopouhou" legendou, těžící ze své minulosti. 

Odkazy a setlist pražského koncertu:

http://www.tesla-arena.cz/fotogalerie/akce/faith-no-more/index.html

http://www.youtube.com/watch?v=_AMS3XNK9CU

 • 1. Reunited (Peaches & Herb cover) 
 • 2. From Out of Nowhere 
 • 3. Land of Sunshine 
 • 4. Caffeine 
 • 5. Evidence 
 • 6. Surprise! You're Dead! 
 • 7. Last Cup of Sorrow
 • 8. Chinese Arithmetic
 • 9. Easy
 • 10. Midlife Crisis
 • 11. Epic
 • 12. RV 
 • 13. The Gentle Art of Making Enemies 
 • 14. King for a Day
 • 15. Ashes to Ashes
 • 16. Be Aggressive
 • 17. Just a Man
 • Encore:
 • 18. Chariots Of Fire/Stripsearch 
 • 19. Digging the Grave 
 • Encore 2:
 • 20. Pristina
 •    Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
     Hodnocení  9.63

  Diskuze

  Tomáš (Tom) Martin

  Emigrantské schizofrenie aneb Jak jsem se potřetí narodil............................... A THOUGHT FOR TODAY: Words, when written, crystallize history; their very structure gives permanence to the unchangeable past. - Francis Bacon, essayist, philosopher, and statesman (1561-1626)

  Oblíbenost autora: 7.34

  O autorovi

  Narodil jsem se v Praze na Vinohradech, v roce 1982 jsme celá rodina utekli před komunismem a emigrovali za svobodou do Austrálie. Tam jsem také žil příštích 22 let. V roce 2004 jsem znovu zakotvil v Matičce stověžaté. Již osmým rokem vyučuji angličtinu a sám se tu učím znovu žít...

  Kalendář

  <<   říjen 2018

  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  mountain-lake