Zima.jpg

Hrajem si na pravidla, a deska přeskočí, přeskočí, přeskočí...

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O filmu

JÁNOŠÍK. PRAVDIVÁ HISTORIE alias zbojnická legenda znovu ožila v novém koprodukčním velkofilmu

Autor: Tomáš (Tom) Martin

15.09.2009 15:31

Tak jako Australané mají svého Neda Kellyho a Angličané Robina Hooda, bratři Slováci vzývají Juro Jánošíka. Můžeme jim ho závidět (třeba jako euro nebo Vysoké Tatry), ale to je tak asi všechno, co můžeme udělat. Jakkoli jsem byl vždy přesvědčen, že "Jánošíkova legenda" je určitě přikrášlená (tj, že ANO, bohatým bral, ale s tím rozdáváním chudým to nebylo tak horké), představoval jsem si, jaký to musí být hřejivý pocit, mít alespoň takového národního hrdinu.

To, že kdosi natáčí nový velkofilm právě o Jánošíkovi, už slýchávám dobrých deset let. Bral jsem to i chvílemi spíš jako takový mýtus, něco jako že bude další díl Vetřelce nebo že Elvis žije. Proto jsem byl poměrně dost překvapen, když v průběhu letošního roku začaly médii prosakovat zprávy, že je již film na světě a brzy bude mít premiéru.

Rozhodli jsme se vidět ho co možná nejdříve (a vyhnout se tak recenzím :-)) a rovnou pěkně v Gold Class Cinema. Vzhledem k jeho délce (téměř dvě a půl hodiny) a výrazné epické kameře vřele doporučuji! I přes tak dlouhou stopáž se při "Jánošíkovi" člověk ani chvíli nenudí. Situace mají spád a navíc ihned uchvátí překrásná scenérie slovensko-polského pohraničí, kde v letech 1711-1713 Jánošík a jeho parta řádili. Alespoň do té doby, než vůdce po zradě pověsili na hák za žebro (obzvláště silná filmová scéna).

Několik drobností však nutí k bližšímu zamyšlení nad tímto filmem. Zaprvé - dabing. Verze promítaná v našich kinech je dabovaná do češtiny a dle mého názoru tak ztrácí cosi ze své autetičnosti. Prostě slovenští zbojníci by měli halasit a nadávat znělou slovenštinou. Tomuto příbuznému jazyku všichni moc dobře rozumíme (i když občas tvrdíme, že ne) a navíc nepovedený dabing může film pěkně pokazit - viz např. Bathory (tam by to snad mělo být uváděno jako odstrašující příklad). Tady naštěstí k ničemu tak hroznému nedošlo, ale chvílemi to vadilo. Čeští herci logicky dabovali sami sebe a tak se můžeme potěšit originálním hlasem Václava Juráčka (Jánošík) a Richarda Krajča (jako jednoho z Jánošíkových zbojníků).

Jánošík

Dále zpočátku zarazí, že je film uváděn s anglickými titulky. Je to sice výborný nápad pro případné speciální promítání pro anglicky mluvící Pražany, ale jinak to malinko ruší. Člověku to totiž nedá a čte je také a pak se musí soustředit dvojnásob. Při dnešní technologii není jistě problém pro běžné promítání titulky prostě vypnout. Anebo je za tím snaha přiblížit Jánošíka co nejvíce světu?

Z tohoto hlediska je Jánošík dílem skutečně světovým. Oficiální materiály hovoří u koprodukci Slovenské republiky / Polska / České republiky a Maďarska. Natáčelo se v okolí Terchové, kde se Jánošík narodil. O roli režisérek se podělily dvě Polky (a zároveň matka s dcerou) - Agnieska Holland a Kasia Adamik. Název filmu má přídavek "Pravdivá historie" a tak nezbývá než věřit, že tak tomu opravdu bylo...Faktem je, že ačkoliv o Jánošíkovi už bylo natočeno filmů několik (vím minimálně o čtyřech), málokdo zná jeho život a osudy jinak, než jako lidovou legendu. Scénáristka této nejnovější verze Eva Borušovičová údajně prostudovala mnoho historických pramenů, ale nemohu se upřít dojmu, že se rozhodla navíc vložit do filmu silné poetické vzrušení a lyriku.  

Pro mě bylo asi největším překvapením zjištění, že (máme-li věřit autorům) Jánošík i jeho druh Tomáš Uhorčík se vlastně stali zbojníky tak trochu nedopatřením, proti své vůli a shodou náhod. Snad proto působí postava Jánošíka jaksi nejistě a nepatřičně. A poněkud zakřiknutý hlas Václava Juráčka tento pocit ještě znásobuje.

Kdo by očekával akční velkofilm a s ním nekonečný cyklus zbojnických přepadů a bitev, bude zklamán. Troufl bych si říct, že ačkoli je téma akční (mužské, chceme-li), výsledek je lyrický a plní ideálů a snění (jasná ženská ruka). Myslím si, že Jánošíkova legenda je tak silná a očekávání tak vysoká, že většina "cílové skupiny" diváků bude z promítání odcházet s neuspokojeným pocitem, že byla podvedena. Postava Jánošíka totiž působí nejednoznačně a rozpačitě, což se možná na hrdinu megafilmu nehodí. Nicméně mýty jsou od toho, aby byly (z)bourány!

Tři a půl hvězdičky z pěti.

TM

Z filmu Jánošík: Pravdivá historie.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.22

Diskuze

Tomáš (Tom) Martin

Emigrantské schizofrenie aneb Jak jsem se potřetí narodil............................... A THOUGHT FOR TODAY: Words, when written, crystallize history; their very structure gives permanence to the unchangeable past. - Francis Bacon, essayist, philosopher, and statesman (1561-1626)

Oblíbenost autora: 7.34

O autorovi

Narodil jsem se v Praze na Vinohradech, v roce 1982 jsme celá rodina utekli před komunismem a emigrovali za svobodou do Austrálie. Tam jsem také žil příštích 22 let. V roce 2004 jsem znovu zakotvil v Matičce stověžaté. Již osmým rokem vyučuji angličtinu a sám se tu učím znovu žít...

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

mountain-lake