Zima.jpg

Hrajem si na pravidla, a deska přeskočí, přeskočí, přeskočí...

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O hudbě

KISS - Sonic Boom

Autor: Tomáš (Tom) Martin

30.01.2010 19:22

Dal jsem si teď od psaní několikatýdenní pauzu a čekal, až mě opět múza políbí. Předvánoční panika a novoroční únava, znáte to...Věděl jsem, že bude zapotřebí něčeho opravdu velkého, aby to přerušilo můj "writer's block" a probudilo mě ze zimního spánku!

Má velká chvíle nastala, když jsem nedávno v médiích zaregistroval, že moji glam-metaloví dětští hrdinové KISS po jedenácti letech vydali nové studiové album, nesoucí příznačný název "Sonic Boom" (aerodynamický třesk, který nastane při překonání rychlosti zvuku). Předpokládám, že velká část čtenářů tohoto blogu bude věkově tam, co já, tedy mezi 40 a 50 lety a tak jistě pochopí mé nadšení. Vždyť co jiného jsme poslouchali v letech 1979 a 80? "KISSÁCI" jsou pro mě synonymem primitivních kazeťáků Panasonic v devítce a bramborové brigády na gymplu.Toto album by bylo velice snadné odmítnout či zesměšnit, vždyť co mohou přece tihle zmalovaní chlupatí klauni a skorodůchodci hudebnímu světu nabídnout po téměř čtyřech desetiletích své existence (skupina vznikla v roce 1973)? A skutečně od prvních riffů úvodní skladby (a prvního singlu) Modern Day Delilah je jasné, že tady se překvapení konat nebudou! Jsou to stále ti samí KISS, hudebně zamrznoucí někde na přelomu 70. a 80. let a textově (ne)vyvinutí na úrovni žáka základní školy. Místo zesměšňování se však podívejme pod povrch této nahrávky:

Na rozdíl od předešlého alba Psycho Circus (1998), které bylo nahráno originálním a nejúspěšnějším lineupem KISS, zde z původní sestavy chybí kytarista Ace Frehley (nahrazen Tommy Thayerem) a bubeník Peter Criss (nahrazen Erikem Singerem). Ti obeznámenější však se mnou budou jistě souhlasit, že KISS jsou především Gene Simmons a Paul Stanley (v abecedním pořádku). A tak není absence dvou výše zmíněných na nové desce poznat, jak hudebně, tak ani vizuálně. Navíc Eric Singer je daleko lepším bubeníkem než Peter Criss a Tommy Thayer hraje svá kytarová sóla, jakoby byl Ace Frehleyho klonem. Téměř všechny skladby jsou napsané týmem Simmons-Stanley, s občasným přispěním Tommyho Thayera. Co se vedoucího vokálu týká, i tady se oba hlavní protagonisté střídají s téměř pečlivou pravidelností. Je to dobře, protože KISS měli vždy dvě tváře - tu hard rockovou Gena Simmonse a popovější Paula Stanleyho. Jedna by bez té druhé ani nedávala smysl. Paul Stanley celé album rovněž produkoval a tak kdybych se měl přece rozhodovat, kdo má na něm hlavnější slovo, asi bych se přiklonil k němu.

Jedenáct skladeb uteče jak voda a přes svoji určitou podobnost nesplývají. Každá tu má své místo a svůj smysl. Balady tu nejsou, avšak závěrečná Say Yeah zní jakoby ji napsal sám Desmond Child (kromě jiného spoluautor jejich masivního "disko" hitu I Was Made for Lovin' You) a je proto velice chytlavá a kapela ji zvolila za svůj druhý singl.

Jistě, jsou to stále ti plechově znějící KISS z přelomu 70. a 80. let, se svými stadiónovými riffy, rockovými popěvky a mačistickými texty, ale na desce se najde pár skutečných hitů. Album mám dokonale naposlouchané a některé jeho popěvky mi často zní v hlavě. A víte co? Jsem rád, že se KISSÁCI tzv. nikam neposunuli a darovali nám tak opět album plné radosti a pohody, zachovajíce si přitom svoji tvrdost a nadhled.

Ve svém žánru jsou prostě KISS pořád nejlepší. Čtyři hvězdičky z pěti.

NEJ: Say Yeah, Never Enough a All for The Glory (s vokálem Erika Singera)

PS S radostí mohu konstatovat, že KISS přivezou své "SONIC BOOM OVER EROPE: FROM THE BEGINNING TO THE BOOM" turné také do České republiky! Vystoupí dvakrát, v Ostravě a 23. května v pražské O2 Aréně.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.63

Diskuze

Tomáš (Tom) Martin

Emigrantské schizofrenie aneb Jak jsem se potřetí narodil............................... A THOUGHT FOR TODAY: Words, when written, crystallize history; their very structure gives permanence to the unchangeable past. - Francis Bacon, essayist, philosopher, and statesman (1561-1626)

Oblíbenost autora: 7.34

O autorovi

Narodil jsem se v Praze na Vinohradech, v roce 1982 jsme celá rodina utekli před komunismem a emigrovali za svobodou do Austrálie. Tam jsem také žil příštích 22 let. V roce 2004 jsem znovu zakotvil v Matičce stověžaté. Již osmým rokem vyučuji angličtinu a sám se tu učím znovu žít...

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

mountain-lake